Skip to main content

Vplyv farieb na produktivitu v kancelárskom priestore

Farby v pracovnom prostredí majú oveľa väčší vplyv na našu psychiku a výkon, ako si mnohí uvedomujeme. Nie nadarmo sa hovorí, že farby dokážu liečiť alebo dvíhať náladu. Pri navrhovaní moderných a efektívnych kancelárskych priestorov by sme preto nemali podceniť ich silu.

Štúdie ukázali, že farebné prostredie priamo ovplyvňuje našu produktivitu, kreativitu, sústredenosť aj celkový pocit pohody na pracovisku. Vhodnou voľbou farieb dokážeme zvýšiť angažovanosť zamestnancov, uvoľniť ich tvorivý potenciál či navodiť pokoj na sústredenie sa.

Modré a zelené odtiene pôsobia upokojujúco a podporujú sústredenosť. Preto sa hodia napríklad do priestorov vyžadujúcich koncentráciu ako sú kancelárie analytikov, účtovníkov alebo kódovacích tímov. Čistý biely interiér zas evokuje profesionalitu a čistotu myšlienok.

Naopak, teplé farby ako červená, oranžová či žltá povzbudzujú našu aktivitu, kreativitu a energiu. Vhodne ich využijeme v brainstormingových miestnostiach, oddychovkách či prechodových priestoroch ako sú chodby. Dokážu zvýšiť produktivitu zamestnancov.

Pozor si však musíme dať na ich príliš intenzívne odtiene, ktoré môžu pôsobiť rušivo až agresívne. Najlepšie je farby kombinovať a používať ich s rozumom a citom pre konkrétne prostredie. Napríklad žltá vhodne dopĺňa svetlé odtiene a dodáva živosť.

Pri navrhovaní zónovania kancelárskych priestorov by sme mali voliť farebnú schému s ohľadom na účel jednotlivých zón. Farebné akcenty poslúžia na zvýraznenie dôležitých prvkov, ale zachováme si celkovú vyváženosť a harmóniu farieb. Vyhýbame sa príliš výrazným kontrastom a skôr volíme prirodzené prechody a kombinácie.

Okrem farieb stenových plôch nemôžeme zabúdať ani na nábytok, podlahu či doplnky. Celkový dojem a pocit z prostredia vytvárajú v súhre. Nevyužívame teda len jednu farbu, ale pracujeme s ich vhodným zladením.

Empiricky bolo dokázané, že kvalitné pracovné prostredie, ktoré rešpektuje vplyv prostredia na psychiku, zvyšuje produktivitu zamestnancov. Správny interiérový dizajn má preto potenciál zlepšiť výkon firmy. Netreba ho preto podceňovať.

<?php echo do_shortcode('[show_tags]'); ?>