Skip to main content

Naša cesta v interiérovom dizajne: Intenzívny príbeh plný lásky a úspechov.

Náš príbeh lásky k sebe a k interiérom má vyšľapané intenzívne štvrťstoročie. Takto si naň spomínam ja, Martina Uhrinova.

Spoločne od školy až po založenie KENDU

22

rokov

350

spoluprác

55

realizácií

45

partnerov

Prvé stretnutie a začiatok nášho príbehu

Prvýkrát som si ho všimla na predmete Geodézia a kartografia na Stavebnej fakulte STU v Bratislave v roku 1996.

Mal dlhé čierne vlasy a náušnicu v uchu. Vravím si, nič pre mňa.

Keď skončil školu, ja som si o rok predlžovala mladosť. Odišiel pracovať do Londýna a ja som tam za ním občas chodila uvariť mu teplú domácu stravu.

Keď sa vrátil späť na Slovensko pracovať pre japonskú spoločnosť Taisei Corporation na tuneli Sitina, ja som už tu nebola.

Životné cesty a stretnutie v Austrálii

Po čase prišiel za mnou. Najskôr na dovolenku, potom na vyše roka. Do Austrálie. Strávili sme tam nádherný spoločný čas plný zábavy, cestovania, dobrej spoločnosti a výborného jedla.

Tu sme sa obaja prvýkrát stretli s tvorbou interiérov.

Pracovala som pre architektonickú kanceláriu Firth Doreen Architects, kde sa po čase môj šéf, architekt Petar Daničič, osamostatnil a otvoril vlastný ateliér fokusovaný na interiéry. On nám sem-tam pomáhal s vizuálmi interiérov.

Sedeli sme v Darlinghurste v Sydney a zdieľali kanceláriu s predajcom vietnamských motoriek Lockym a Relom Huntom, hercom z kultového austrálskeho seriálu Heartbreak High. Ja si na to moje zlomené srdce z 90. rokov nepamätám. Na Rela si skôr spomínam ako neustále reguloval teplotu v kancelárii na 16 stupňov a ja som klikala do počítača v rukaviciach s odstrihnutými končekmi na prstoch.

Vrátili sme sa na Slovensko. Ťahalo ho to sem. Pokračoval pracovať pre Japoncov, potom pre Španielov z Mota-Engil.

Spoločná práca a začiatok v interiérovom dizajne

Usporiadali sme spoločne zopár kultúrnych eventov a ako prví priniesli open-air výstavu fotografky Diany Mrázikovej do sadu Janka Kráľa v Bratislave.

Vydržal 2 roky. Potom ho utiahlo za prácou do Spojených arabských emirátov. Opäť sa vrátil k Japoncom, tá kultúra mu vcelku imponovala. Upravil celý ‘cashflow, claim & variations’ na projekte Rash al Khor v Dubaji.

Zase láska na diaľku.

Popri práci dvorného architekta pre sieť kaviarní Coffee&Co som takmer urobila semester na VŠVU. Nebavila ma veľká architektúra. Prijala som radšej výzvu na pohovory v Dubaji.

Bez seba sme boli ani nie pol roka. Od vtedy zdieľame jednu domácnosť a firmu v dobrom, i v zlom.

Založili sme KENDU a on rok pracoval aj v Ahrende. 

I always CAN, he always DO(es). KENDU. Slovná hračka. Veľmi trefná pre nás oboch.

Navrhovali a realizovali sme interiéry úspešných značiek ako Jandl, NEHERA, S&D Pharma, Amazon, Canonical, Swiss Re, DENTSU, Webglobe a iné.

O nejaký čas sa pred nami zjavila výzva. Tentokrát spoločná.

Prijali sme ponuku, a teraz budem megalomanská, ale pravdivá, od najväčšej metalurgickej firmy sveta, čínskej MCC, pracovať na interiéroch najväčšieho univerzitného projektu v Golfskom regióne v Kuvajte na ženskom a mužskom kampuse College of Engineering and Petroleum. Skvelé časy plné úchvatných výziev.

Po návrate z Kuvajtu sme so Scarlet Marcinkovou založili Slovenskú asociáciu interiérových dizajnérov a architektov. Zostavili sme pracovný tím z kreatívcov, vytvorili ideu a vyhrali verejnú výzvu na prezentáciu Slovenska počas predsedníctva v Bruseli.

Návrat na Slovensko a ďalšie úspechy

V súčasnosti sa špecializujeme na konzultácie, návrh a realizáciu komerčných priestorov. Uprednostňujeme projekty pracovného prostredia a zdravotnícke interiéry. Vytvorili sme interiéry pre našich klientov ako Webglobe, TOMRA, Itrinity, BNP Paribas, C.H.Robinson a iné.

On sa stal konzultantom pre kvalitné pracovné prostredia britskej spoločnosti Directors Group a zahraničným delegátom pre SAID, kde sme v roku 2023 dosiahli ako prvá asociácia z regiónu V4 plné členstvo v Európskej rade interiérových architektov a dizajnérov (ECIA).

Nové výzvy a ocenenia

Po pandémii sme cítili silný dopyt po vzdelávaní. Pre SAID sme už organizovali renomované ocenenie pre najlepšie slovenské interiéry INSAID AWARDS.

Oslovili sme najlepšieho z najlepších z marketingovej oblasti, ktorý nám s tímom vytvorili novú značku Intebold. Michal Pastier z GoBigName. 

Tohtoročný piaty ročník plánujeme v súťaži Intebold Awards (ex-INSAID AWARDS) trhnúť viac prihlásených interiérov ako minuloročných 98 kúskov.

Vzdelávanie a podpora slovenskej dizajnérskej komunity

Naplno rozvíjame propagáciu kvalitných interiérov a vzdelávanie nielen interiérových dizajnérov a architektov. 

Sme zakladatelia inšpiratívneho Intebold Festivalu plného prednášok o interiéroch, marketingu a networkingu.

Vyučujeme interiérových dizajnérov, architektov a všetkých, ktorí pracujú s interiérmi a cítia pre ne vášeň Staviteľstvo a rekonštrukcie interiérov na Intebold Academy.

Organizujeme dizajnérske tábory a workshopy Intebold Kids v Bratislave, Nitre a Košiciach.

Vydávame ročenku interiérov selektovaných zo súťaže Intebold Magazín.

A čoskoro pribudú aj Intebold Labs. O dizajne, výrobe a sebarozvoji.

To všetko stále s ním. Stále slobodná s Milanom Illesom + pár rokov s dvomi deťmi.

Záver: Intenzívna cesta v interiérovom dizajne

Sme do interiérov takmer štvrťstoročie. Naša cesta je intenzívna, neustále pokračuje, rastie a napĺňa naše spoločné ciele.

Naša cesta sú interiéry

Máme radi dobré otázky. Naša skutočná hodnota stojí na skúsenostiach, dátach a neustálom zlepšovaní.

Každý projekt je pre nás príležitosť na inováciu, ktorú chceme najlepšie využiť. Radi sa učíme, chceme vedieť ako pracujete a čo robíte.

Vymysleli sme pre klienta milosrdnú pascu. Dotazník!

Geniálna vec, na ktorú chytíme každú nerozhodnú aj prefíkanú myš. Vždy upravený na veľkosť aj schopnosti. Základný koncept zostáva – ulapiť myšku a držať ju v pasci za chvostík dovtedy, kým všetko vypiští.

Zbierané data sú dobrý služobník i pán. Ujasnia úzke špecifikácie s možnosťou úprimného nájazdu do ľudských útrob aj utajených potrieb. Zdá sa to neosobné?

Nenahrádzame tým osobný prístup a všetko podrobne analyzujeme. Je to efektívne, presne vieme, kde treba pridať alebo ubrať, a čo treba v hlave klienta učesať.

Spolupracujeme vždy s lepšími od nás, so skvelými profesionálmi, dizajnérmi, architektmi, inžiniermi, dodávateľmi, či výrobcami.

Ťažké veci robíme s ľahkosťou.

Martina Uhrinova

Interior Architect for inclusive, health, safety & comfy interior
Spojme sa cez LinkedIn

Martina v KENDU prispieva k tomu, aby mal interiérový dizajn pozitívny vplyv na obchodné úspechy, angažovanosť tímov a motiváciu zamestnancov. Špecializuje sa na inkluzívny dizajn interiérov.

Vyzná sa v oblasti priestorového plánovania, tvorby a prezentácie koncepčných návrhov a projektovej dokumentácie. Má znalosti o stavebných a interiérových produktoch, venuje sa výberu povrchových úprav, nábytkov a interiérových prvkov.

Martina pracovala na viacerých rezidenčných, kancelárskych, obchodných, reštauračných a občianskych interiéroch v Európe, Austrálii, Číne a v krajinách Perzského zálivu.

Je zakladateľkou SAID, iniciátorkou vzdelávania pre interiérových dizajnérov a architektov a autorkou detských dizajnérskych táborov a workshopov.

Čítať viac

Martina Uhrinová

Martina Uhrinová

Founder & Lead Designer

Martina v KENDU prispieva k tomu, aby mal interiérový dizajn pozitívny vplyv na obchodné úspechy, angažovanosť tímov a motiváciu zamestnancov.

Úzko spolupracuje s klientmi, aby pochopila firemnú kultúru a ciele tak, že interiér stelesní ich firemné hodnoty. 

Vyzná sa v oblasti priestorového plánovania, tvorby a prezentácie koncepčných návrhov a projektovej dokumentácie. Má znalosti o stavebných a interiérových produktoch, venuje sa výberu povrchových úprav, nábytkov a interiérových prvkov.

Martina pracovala na viacerých rezidenčných, kancelárskych, obchodných, reštauračných a občianskych interiéroch v Európe, Austrálii, Číne a v krajinách Perzského zálivu.

Je zakladateľkou SAID, iniciátorkou vzdelávania pre interiérových dizajnérov a architektov a autorkou detských dizajnérskych táborov a workshopov.

Milan Illes

Consultant for Humans & Projects

Spojme sa cez LinkedIn

Milan má vyše štvrťstoročie skúseností v stavebníctve.  Pre KENDU je prínosný ako konzultant pre udržateľné pracovné prostredie. 

V súčasnosti sa venuje projektovému manažmentu, riadi interiérové projekty a fit-outy. Koordinuje profesie, dodávateľov a výrobu.

Je dobrý v plánovaní projektov a odhade rozpočtov. Prísne dohliada na termíny, výstavbu a realizáciu interiérov na kľúč.

Ako dobrovoľník organizuje prestížne interiérové ocenenie pre najlepšie slovenské interiéry Intebold Awards a je certifikovaný lektor vzdelávacieho programu Staviteľstvo a rekonštrukcie interiérov v Intebold Academy.

Čítať viac

Milan Illés

Milan Illés

Founder & Project Manager

Milan má vyše 17-ročné skúsenosti v stavebníctve. Svoju kariéru začínal v japonskej firme TAISEI pri stavbe tunela Sitina. Po študijnom pobyte v Austrálii prijal ponuku seniorskej pozície v dubajskej pobočke rovnakej firmy na projekte mestského nadjazdu Rash Al Khor. Neskôr pracoval pre firmu TECHO ako senior fit-out manager.

Okrem mnohých rezidenčných, obchodných a kancelárskych priestorov bol Milan pre KENDU prínosný na projekte tvorby a koordinácie realizačnej dokumentácie interiérov dvoch univerzít priamo v Kuvajte.

V súčasnosti sa venuje projektovému manažmentu, riadi interiérové projekty a fit-outy. Koordinuje profesie, dodávateľov a výrobu. Je dobrý v plánovaní projektov a odhade rozpočtov. Prísne dohliada na termíny, výstavbu a realizáciu interiérov na kľúč. Vo voľnom čase pripravuje prvú slovenskú kategorizovanú súťaž o ceny v interiérovom dizajne INSAID AWARDS.

Aktivity

Podporujeme
slovenský interiérový dizajn

Okrem vlastnej dizajnérskej tvorby podporujeme a aktívne sa angažujeme v Slovenskej asociácii interiérových dizajnérov. Táto asociácia má za úlohu podporovať a pomáhať komunite talentovaných ľudí – stávajúcej aj nastupujúcej generácii interiérových dizajnérov, ktorí posúvajú hranice interiérového dizajnu na novú úroveň. V rámci asociácie pripravujeme historicky prvú slovenskú kategorizovanú súťaž o ceny v interiérovom dizajne. Okrem toho, sme organizátori workshopov a letných táborov pre deti so zameraním na architektúru a interiérový dizajn.

Slovenská asociácia interiérových dizajnérov
Vypočujte si podcast Povedané, ktorý robíme pre Slovenskú asociáciu interiérových dizajnérov.

V rámci propagácie slovenského dizajnu sme ako autori pracovali na príprave a realizácii úspešného konceptu reprezentácie Slovenska počas nášho predsedníctva v Rade Európy v roku 2016.

Emócia a kreativita

Váš čas si ceníme,
tak sme zrušili aj tisíc slov

Našou úlohou nie je iba prinášať pohotové a efektívne riešenia. Zmena totiž znamená aj emócie; iné pre ľudí, ktorí ju riadia a iné pre ľudí, pre ktorých sa deje. Nadhľad nad technicko-obchodnými a spoločenskými vplyvmi pri riadení zmeny, nám pomáha vnášať do projektov pozitívne emócie.

Výroba kolekcie Anatolia 20

Výroba svietidla Skirtie

Radi by ste vylepšili
svoje kancelárske priestory?


© 2019 KENDU s.r.o. Všetky práva vyhradené.